Leírás
Tartalom:
Panaszkönyv
A gonosztevő
A bánat
A 6-os számú kórterem
Vajon akkor vagyunk bölcsek, ha önmagunkban keressük a nyugalmat és a megelégedést, és nem törődünk a külvilággal? Vagy az felel meg természetünknek, ha a fájdalomra kiabálással, az aljasságra felháborodással, az ocsmányságra undorral válaszolunk? Csehov mester hamar kiábrándít minket: akármit is locsogunk létezésünk értelméről, akármeddig szaporítjuk a szót a boldogságról és az emberi természetről, akármikor orrba vághat minket a valóság. És akkor pillanatok alatt fordul minden színéről a fonákjára – az elmeápoltról kiderülhet, hogy ő az egyetlen értelmes ember egy komplett kisvárosban, az elmeorvos pedig a zárt osztályon találhatja magát. Aztán eljő persze a Kaszás is…
Anton Pavlovics Csehov (1860–1904) életének rövid 44 évébe annyit zsúfolt bele, amennyi közönséges földi halandónak talán 444 év alatt sem jönne össze. Már önmagában az megérne egy karrierregényt, hogyan keveredett Anton jobbágy nagyapa, illetve tönkrement, az adósbörtönt is megjáró kereskedő apa leszármazottjaként az isten háta mögötti kikötővárosból, Taganrogból Moszkvába ösztöndíjas medikusnak, majd miként lett moszkvai, illetve szentpétervári lapok megbecsült tárca- és szatíraírója. De ne foglalkozzunk most hírlapírói, szociológusi, vagy éppen közegészségügyi karrierjével: koncentráljunk csupán arra, miként változtatott meg Csehov szinte mindent, amit korábban a novelláról vagy a drámáról gondoltunk.
Némileg leegyszerűsítve a semmi történik meg ezekben az írásokban. Sóvárog valamire a Csehov-ember, át szeretne ugrani egy árkot, hogy eljusson oda, ahol a világot átható értelem, a rendezettség, a valódi létezés honol – aztán persze marad a fenekén. És Anton zsenije talán pont abban áll, hogy ezzel együtt életműve egyáltalán nem halálhörgés, érfelvágás és siralom – vígan olvassuk, hogyan megyünk tönkre, miként ropjuk a metafizikai vitustáncot, és mily módon hazudunk magunknak éltünk értelmét illetően. (És még valami. Anélkül, hogy bármilyen elhamarkodott megállapítást tennénk a csehovi világlátás és a közép-európai életérzés rokonságáról, annyit azért érdemes megjegyezni, hogy már életében is vagy 10 kötete jelent meg magyarul.)
Értékelések
Még nincsenek értékelések.